A free template from Joomlashack

A free template from Joomlashack

Ostatnio dodane

  • lepsze OFE niż się wydaje
    Część dziennikarzy i niektórzy politycy dokładają wszelkich starań, aby obrzydzić Polakom dwufilarowy system emerytalny. Wykorzystują przy tym nieświadomość, brak edukacji ekonomicznej, oraz narzędzia manipulacyjne znane od starożytności- populizm i demagogię. Efekt? Pod niemal kazdym artykułem dotyczącym systemu emerytalnego można znaleźć niemal identyczne opinie. Niektóre brzmią tak przekonująco, że nawet bardziej świadomi mechanizmy rynkowego użytkownicy nabawiają się awersji do prywatnej części systemu. Socjolog dostrzegłby tu pokłosie systemu panującego w Polsce przez 50lat. Przez kilka pokoleń rządy komunistyczne wpajały w nas przekonanie, że co prywatne jest złe, że "prywaciarz" to "złodziej" i "oszust". Ta ideą przesiąknieci są niestety w dużej mierze również ludzie młodzi, którzy odziedziczyli ją po dziadkach i rodzicach.
  • Jakie są korzyści z bycia w OFE
    Pytanie zadane obsłudze OFE: co zyskam przystępując do OFE?

Szukaj

Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
pomoc multiofe.pl arrow faq arrow zmiana i przystąpieniearrow Do kiedy muszę przystąpić do funduszu emerytalnego?:
Do kiedy muszę przystąpić do funduszu emerytalnego?:
Wpisał: money.pl
ZUS chce mi wybrać OFE w drodze losownia, co robić ?

Osoby, dla których uczestnictwo w Otwartym Funduszu Emerytalnym jest obowiązkowe (ur. po 31.12.1968 r.), powinny wybrać fundusz w terminie 7 dni od powstania obowiązku ubezpieczeń inaczej powierzają wybór funduszu ślepemu losowi. ZUS ma obowiązek przypomnieć listownie o konieczności zawarcia umowy z OFE. Jeżeli osoby te nie dopełnią obowiązku i nie podejmą świadomej decyzji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wybierze za nich fundusz w drodze losowania.

Jednak uściślając- ZUS nie losuje każdego ubezpieczonego od razu po upływie 7 dni, tylko 'zbiera zapominalskich' na sesje losowań (co pół roku- moze się zdarzyć, że mimo niewybrania OFE w ciągu tygodnia, zostaniemy wylosowani dopiero za pół roku). Najbliższe losowanie odbędzie się pod koniec lipca, wybrać OFE można jeszcze do 10 lipca.

Praca- tydzień czasu?

Jakiś czas temu rozpocząłem pracę. Od pracodawcy dostałem informację że zostanę gdzies "zapisany". Przestałem się tym interesować- jak mam się dowiedzieć, czy i w jakim jestem OFE?  Ustawowy termin tygodnia już minął. Czy dalej mogę wybrać OFE?

Tak. Termin 7 dni jest terminem dyscyplinującym. Po tym czasie ciągle można wybrać Otwarty Fundusz Emerytalny (do momentu losowania ZUS). Nalezy pamiętać- mimo, że ustawa pisze o obowiązku- to jest to przywilej, prawo decydowania o losie swoich pieniędzy. Odkładając decyzję o wyborze, zostawiamy nasze pieniądze ZUSowi na nieoprocentowanym koncie! To tak, jak zarobione pieniądze trzymać w skarpecie- do tego cudzej.

Na marginesie- pracodawca nie może kogokolwiek zapisać. Umowę przystąpienia do OFE podpisuje się SAMEMU, nikt tego za nas nie może zrobić! A jeżeli pracodawca (co, niestety, się zdarza) sugeruje (znaczy naciska) na spotkanie ze "swoim" agentem, nalezy, aby uniknąć stresu, powiedzieć, ze ma się już wybrany OFE- i poszukać samemu takiego funduszu, który najbardziej nam odpowiada. Nieuleganie tego typu naciskom jest dość ważne- żeby nie dac się zapisać do funduszu, którego wyniki nie są dobre. To TWOJE pieniądze.

Tags
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Powered by EasyFAQ © 2006 Joomla-addons.org
OFE na facebooku

NOWINKI

Joomla Templates by Joomlashack