A free template from Joomlashack

A free template from Joomlashack

Ostatnio dodane

  • lepsze OFE niż się wydaje
    Część dziennikarzy i niektórzy politycy dokładają wszelkich starań, aby obrzydzić Polakom dwufilarowy system emerytalny. Wykorzystują przy tym nieświadomość, brak edukacji ekonomicznej, oraz narzędzia manipulacyjne znane od starożytności- populizm i demagogię. Efekt? Pod niemal kazdym artykułem dotyczącym systemu emerytalnego można znaleźć niemal identyczne opinie. Niektóre brzmią tak przekonująco, że nawet bardziej świadomi mechanizmy rynkowego użytkownicy nabawiają się awersji do prywatnej części systemu. Socjolog dostrzegłby tu pokłosie systemu panującego w Polsce przez 50lat. Przez kilka pokoleń rządy komunistyczne wpajały w nas przekonanie, że co prywatne jest złe, że "prywaciarz" to "złodziej" i "oszust". Ta ideą przesiąknieci są niestety w dużej mierze również ludzie młodzi, którzy odziedziczyli ją po dziadkach i rodzicach.
  • Jakie są korzyści z bycia w OFE
    Pytanie zadane obsłudze OFE: co zyskam przystępując do OFE?

Szukaj

Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
pomoc multiofe.pl arrow faq arrow pozostałearrow Jak działa system: pracodawca-ZUS i ZUS-OFE?
Jak działa system: pracodawca-ZUS i ZUS-OFE?
Wpisał:
Droga, jaką musza przebyć nasze pieniądze od pracodawcy do funduszu emerytalnego nie jest zbyt długa, ale jak się okazuje w praktyce - bywa najeżona wieloma przeszkodami.
Najpierw składka w odpowiedniej wysokości musi zostać naliczona i pobrana z naszego wynagrodzenia przez pracodawcę, pełniącego w tym wypadku rolę płatnika.

Następnie środki w odpowiedniej wysokości (19,52% podstawy) są przekazywane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). ZUS musi dokonać identyfikacji polegającej na przypisaniu otrzymanej kwoty do konkretnej osoby. Jeżeli owa identyfikacja przebiega pomyślnie, wówczas 7,3% podstawy wymiaru składki emerytalnej jest przekazywane do funduszu emerytalnego (ktoregoś z otwartych funduszy emerytalnych - OFE- wybranego przez pracownika).

OFE przelicza otrzymane środki na liczbę jednostek według aktualnej wartości jednostki rozrachunkowej i dokonuje odpowiedniego zapisu na konkretnym koncie emerytalnym.

Z tego w gruncie rzeczy prostego procesu wynika, że kłopoty z naszą składką mogą się pojawić przynajmniej w dwóch miejscach w relacji płatnik (pracodawca) - ZUS oraz ZUS-OFE. Na szczęście stworzony system zapewnia osobom podlegającym obowiązkowi emerytalnemu dostęp do kilku informacji pozwalających zorientować się, czy z naszymi pieniędzmi, które powinny budować przyszłą bazę emerytalną nie stało się coś złego.

Tags
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Powered by EasyFAQ © 2006 Joomla-addons.org

NOWINKI

Joomla Templates by Joomlashack