A free template from Joomlashack

A free template from Joomlashack

Ostatnio dodane

  • lepsze OFE niż się wydaje
    Część dziennikarzy i niektórzy politycy dokładają wszelkich starań, aby obrzydzić Polakom dwufilarowy system emerytalny. Wykorzystują przy tym nieświadomość, brak edukacji ekonomicznej, oraz narzędzia manipulacyjne znane od starożytności- populizm i demagogię. Efekt? Pod niemal kazdym artykułem dotyczącym systemu emerytalnego można znaleźć niemal identyczne opinie. Niektóre brzmią tak przekonująco, że nawet bardziej świadomi mechanizmy rynkowego użytkownicy nabawiają się awersji do prywatnej części systemu. Socjolog dostrzegłby tu pokłosie systemu panującego w Polsce przez 50lat. Przez kilka pokoleń rządy komunistyczne wpajały w nas przekonanie, że co prywatne jest złe, że "prywaciarz" to "złodziej" i "oszust". Ta ideą przesiąknieci są niestety w dużej mierze również ludzie młodzi, którzy odziedziczyli ją po dziadkach i rodzicach.
  • Jakie są korzyści z bycia w OFE
    Pytanie zadane obsłudze OFE: co zyskam przystępując do OFE?

Szukaj

Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
pomoc multiofe.pl arrow faq arrow o wyborzearrow Niska wartość jednostki- czy ma znaczenie?
Niska wartość jednostki- czy ma znaczenie?
Wpisał:
P: czy podejscie typu: przejscie do takiego OFE, ktory ma niska wartosc jednostki - po to zeby "nalapac" sobie jak najwiecej jednostek teraz - tzn. kiedy sa w miare tanie a pozniej (przed emerytura) wykupienie ich pozwoli na uzyskanie lepszych wynikow - ma jakakolwiek racje bytu?

O:NIE, NIE, JESZCZE RAZ NIE.
Na przykładzie akcji- zarobi się tyle samo kupując 10 akcji po 10 złotych jak i jedną po 100 zł. jeśli w tym samym okresie osiągną wzrost 10%.


Wartosc jednostki stale rosnie - i wieksza ilosc pozwoli na zdobycie w przyszlosci wiekszej kwoty pieniedzy po przeliczeniu (na rok 2030 przewiduje się chyba 800zł na jednostkę)
IKE inwestycje, ubezpieczenie, oszczędzanie
Kompletna bzdura. Wartość jednostki zależy TYLKO I WYŁĄCZNIE od wyników inwestycyjnych funduszu. I SAMA wartość jest bez znaczenia- istotna jest ZMIANA tej wartości!

Dokładniej procedura wygląda tak:
1. na konto w OFE wpływa składka (co miesiąc).
2. w OFE przeliczana jest wg bieżącej wartości na jednostki rozrachunkowe (czyli jak we wcześniejszym przykładzie za 100 zł naliczana jest 1 jednostka funduszu X warta 100 zł lub 10 jednostek funduszu Y wartych po 10 zł)
3. na koncie zapisywana jest ilość jednostek. czyli co miesiąc przy składce 100 zł w funduszu X przybywa 1 jednostka, w funduszu Y 10 jednostek).


W momencie przejścia na emeryturę lub wypłaty transferowej, zgromadzona ilosć jednostek jest przeliczana na kapitał wg ich wartości z dnia obliczenia.
Czyli jeśli w ciągu 10 miesięcy zysk obu funduszy wyniesie 10% to (obliczenia uproszczone)

w funduszu X 10 miesięcy * 1 jednostka = 10 jednostek
wartość jednostki = 100 zł + 10%*100zł= 110 zł
kapitał na koncie 110 zł * 10 = 1100 zł

w funduszy Y 10 miesięcy * 10 jednostek = 100 jednostek
wartość jednostki = 10 zł + 10%*10 zł = 11 zł
kapitał na koncie 11 zł * 100 = 1100 zł

Jak widać, wartość jednostki jest kompletnie bez znaczenia, ważny jest
PRZYROST tej wartości (czyli stopa zwrotu).
Tags
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Powered by EasyFAQ © 2006 Joomla-addons.org

NOWINKI

Joomla Templates by Joomlashack