A free template from Joomlashack

A free template from Joomlashack

Ostatnio dodane

  • lepsze OFE niż się wydaje
    Część dziennikarzy i niektórzy politycy dokładają wszelkich starań, aby obrzydzić Polakom dwufilarowy system emerytalny. Wykorzystują przy tym nieświadomość, brak edukacji ekonomicznej, oraz narzędzia manipulacyjne znane od starożytności- populizm i demagogię. Efekt? Pod niemal kazdym artykułem dotyczącym systemu emerytalnego można znaleźć niemal identyczne opinie. Niektóre brzmią tak przekonująco, że nawet bardziej świadomi mechanizmy rynkowego użytkownicy nabawiają się awersji do prywatnej części systemu. Socjolog dostrzegłby tu pokłosie systemu panującego w Polsce przez 50lat. Przez kilka pokoleń rządy komunistyczne wpajały w nas przekonanie, że co prywatne jest złe, że "prywaciarz" to "złodziej" i "oszust". Ta ideą przesiąknieci są niestety w dużej mierze również ludzie młodzi, którzy odziedziczyli ją po dziadkach i rodzicach.
  • Jakie są korzyści z bycia w OFE
    Pytanie zadane obsłudze OFE: co zyskam przystępując do OFE?

Szukaj

Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
pomoc multiofe.pl arrow faq arrow obsługa kontaarrow Czy OFE może skontrolować kwotę składek z ZUS?
Czy OFE może skontrolować kwotę składek z ZUS?
Wpisał: GP Emerytury, Bartosz Marczuk, 2009-01-07
Co muszę zrobić by moje towarzystwo ubezpieczeniowe II filaru sprawdziło czy wszystkie moje składki do nich trafiły z ZUS?
Odpowiedzialność za przekazywanie środków na rachunki Członków funduszy w myśl ustawy "O organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych..." leży w pełni po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i pracodawców. Fundusz nie posiada informacji o wysokości należnych składek Członków ani żadnego instrumentu prawnego oddziaływania na ZUS. Dlatego też fundusz emerytalny nie może wyjaśniać braku czy też wysokości przekazywanych składek na rachunki Klientów, ani w żaden inny sposób wpływać na ZUS.

Jeżeli dane osobowe na deklaracji zgłoszeniowej wystawianej przez pracodawcę są prawidłowe i składki są przekazywane w ustawowym terminie, proponuję zwrócić się do ZUS o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. W tym celu należy skierować pisemne wezwanie do: Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa. Gotowe, zaadresowane druki wezwania dostępne są w lokalnych oddziałach ZUS lub na stronie http://www.zus.pl, bezpośrednio do pobrania ze strony: http://www.zus.pl/niusy/wzorpisma.doc.

Fundusze emerytalne nie zostały uprawnione do występowania w imieniu swoich Klientów w sprawach dotyczących przekazywania należnych środków. Fundusze nie mają ani prawnej ani technicznej możliwości wyegzekwowania od ZUS, jak również od pracodawcy należnych składek za zaległe miesiące. Nie posiadając informacji o wysokości dochodów swoich Członków, Otwarty Fundusz Emerytalny nie jest również zorientowany co do wysokości kolejnych składek, które powinny trafić na indywidualny rachunek w OFE.
  tekst pochodzi z dziennika Gazeta Prawna, Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych - czytaj na gazetaprawna.pl
Tags
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Powered by EasyFAQ © 2006 Joomla-addons.org

NOWINKI

Joomla Templates by Joomlashack