A free template from Joomlashack

A free template from Joomlashack

Ostatnio dodane

  • lepsze OFE niż się wydaje
    Część dziennikarzy i niektórzy politycy dokładają wszelkich starań, aby obrzydzić Polakom dwufilarowy system emerytalny. Wykorzystują przy tym nieświadomość, brak edukacji ekonomicznej, oraz narzędzia manipulacyjne znane od starożytności- populizm i demagogię. Efekt? Pod niemal kazdym artykułem dotyczącym systemu emerytalnego można znaleźć niemal identyczne opinie. Niektóre brzmią tak przekonująco, że nawet bardziej świadomi mechanizmy rynkowego użytkownicy nabawiają się awersji do prywatnej części systemu. Socjolog dostrzegłby tu pokłosie systemu panującego w Polsce przez 50lat. Przez kilka pokoleń rządy komunistyczne wpajały w nas przekonanie, że co prywatne jest złe, że "prywaciarz" to "złodziej" i "oszust". Ta ideą przesiąknieci są niestety w dużej mierze również ludzie młodzi, którzy odziedziczyli ją po dziadkach i rodzicach.
  • Jakie są korzyści z bycia w OFE
    Pytanie zadane obsłudze OFE: co zyskam przystępując do OFE?

Szukaj

Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
pomoc multiofe.pl arrow faq arrow zmiana i przystąpieniearrow Czy opłaca mi się zmieniać fundusz emerytalny?
Czy opłaca mi się zmieniać fundusz emerytalny?
Wpisał: pzu.knuife.pl
Zmiana OFE... porada NBPortal 01-12-2004
Jeśli wyniki Otwartego Funduszu Emerytalnego, do którego wpływają Twoje składki na emeryturę, nie są satysfakcjonujące, możesz fundusz zmienić.

O czym pamiętać i jak dokonać zmiany? Po pierwsze, przed podpisaniem umowy z nowo wybranym funduszem należy dokładnie zapoznać się z warunkami członkostwa w nim oraz wypytać o wszelkie niejasności. Następnie można spotkać się z agentem funduszu i podpisać umowę, ale koniecznie należy poinformować go o członkostwie w innym funduszu. Niektóre z funduszy stosują inne formularze dla nowo wstępujących członków, a inne dla zmieniających. Mogą być także potrzebne kserokopie pierwszych trzech stron z dowodu osobistego.

Kolejnym krokiem powinno być poinformowanie funduszu, który opuszczamy - to bardzo ważne. W ciągu 14 dni od podpisania umowy z nowym OFE należy wysłać specjalne pismo do funduszu, z którego rezygnujemy. Powinno ono zawierać zawiadomienie o podpisaniu umowy z nowym OFE oraz oświadczenie o rozwiązaniu dotychczasowej - wraz z dniem, w którym nastąpi wypłata transferowa. Niektóre fundusze mają specjalne druki - oświadczenia wypowiedzenia umowy - inne np. dla kogoś kto został wylosowany przez ZUS i przyporządkowany, inne w przypadkach podziału majątku dla osób po rozwodzie - warto więc wcześniej odwiedzić siedzibę funduszu lub "ściągnąć" go ze stron internetowych. Ważna uwaga - pisma można dostarczyć korespondencyjnie i wtedy należy to zrobić listem poleconym, najlepiej jednak udać się osobiście. Data dostarczenia pisma jest istotna, ponieważ od tego dnia, w którym pismo zostało złożone zaczyna płynąć czas, w którym fundusz musi dokonać transferu środków. Wypłaty transferowe między OFE odbywają się natomiast 4-krotnie w ciągu: w ostatnim dniu roboczym lutego, maja, sierpnia i listopada.

Ostatnia sprawa - sprawdzenie czy pieniądze znajdują się na naszym koncie w nowym OFE. Uwaga - istotna jest tu data podpisania umowy z nowym funduszem. Jeśli dokonamy tego - do 25-tego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym realizowana jest wypłata transferowa, wtedy transfer powinien odbyć się możliwie najszybciej, czyli zgodnie z planem - na początku marca, czerwca, września lub grudnia. Jeśli umowa o członkostwo w nowym funduszu została zawarta później, fundusz ma obowiązek dokonać transferu w najbliższym możliwym terminie. Gdyby okazało się, że pieniądze nie dotarły na czas - klient może i powinien złożyć skargę do Komisji Nadzoru nad Ubezpieczeniami i Funduszami Emerytalnymi oraz domagać się naprawienia błędu od strony, która zawiniła.

 

Źródła: serwis internetowy KNUiFE, Elfin.pl, NBPortal.pl

Tags
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Powered by EasyFAQ © 2006 Joomla-addons.org
OFE na facebooku

NOWINKI

Joomla Templates by Joomlashack