A free template from Joomlashack

A free template from Joomlashack

Ostatnio dodane

  • lepsze OFE niż się wydaje
    Część dziennikarzy i niektórzy politycy dokładają wszelkich starań, aby obrzydzić Polakom dwufilarowy system emerytalny. Wykorzystują przy tym nieświadomość, brak edukacji ekonomicznej, oraz narzędzia manipulacyjne znane od starożytności- populizm i demagogię. Efekt? Pod niemal kazdym artykułem dotyczącym systemu emerytalnego można znaleźć niemal identyczne opinie. Niektóre brzmią tak przekonująco, że nawet bardziej świadomi mechanizmy rynkowego użytkownicy nabawiają się awersji do prywatnej części systemu. Socjolog dostrzegłby tu pokłosie systemu panującego w Polsce przez 50lat. Przez kilka pokoleń rządy komunistyczne wpajały w nas przekonanie, że co prywatne jest złe, że "prywaciarz" to "złodziej" i "oszust". Ta ideą przesiąknieci są niestety w dużej mierze również ludzie młodzi, którzy odziedziczyli ją po dziadkach i rodzicach.
  • Jakie są korzyści z bycia w OFE
    Pytanie zadane obsłudze OFE: co zyskam przystępując do OFE?

Szukaj

Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
pomoc multiofe.pl arrow faq arrow zmiana i przystąpieniearrow ZMIANA FUNDUSZU- różnica wartości jednostek
ZMIANA FUNDUSZU- różnica wartości jednostek
Wpisał: multiofe.pl
Ostatnio doradzono mi, aby przejść do funduszu gdzie są tańsze jednostki i aby ich jak najwięcej nagromadzić, a później wrócić do innego OFE

Na wysokość przyszłej emerytury będą miały wpływ zarówno liczba zgromadzonych jednostek jak i wartość jednostki rozrachunkowej, dlatego też nie jest korzystne uczestnictwo w Funduszu, który ma niższą wartość jednostki.

Proszę sobie wyobrazić, że za kilkanaście lat wartość jednostki przy wypłacie środków z "nowego" OFE będzie miała nadal niewielką wartość, natomiast dotychczasowy fundusz będzie mógł się poszczycić dużo wyższą wartością jednostki, niż dotychczas. Wtedy bardziej będzie się opłacało być w OFE o wysokiej wartości jednostki.

I tak dla zobrazowania sytuacji:
Przypuśćmy, iż w Funduszu X Klient miałby 80 jednostek rozrachunkowych, a wartość jednostki wynosi 12 PLN, czyli na rachunku znajduje się 960 PLN (80 jednostek *12 PLN). Załóżmy, iż z takim kapitałem Klient zmieniłby Fundusz X na Fundusz Y, w którym wartość jednostki wynosi 10 PLN. W wyniku tej operacji nabędzie 96 jednostek rozrachunkowym.
Po miesiącu wzrasta wartość jednostki w Funduszu X o 2 PLN, a w Funduszu Y o 1 PLN (zachowując proporcjonalny wzrost jednostki w czasie) - czyli w Funduszu X wartość jednostki rozrachunkowej wynosi 14 PLN, a w Funduszu Y 11 PLN). Zakładając, iż nie zmienia się liczba jednostek zgromadzonych na rachunku, będąc w Funduszu X Klient miałby łącznie 1120 PLN, natomiast będąc w Funduszu Y miałby tylko 1056 PLN.

Jak widać z powyższego przykładu nie tylko liczba jednostek ma znaczenie i niekoniecznie nabywając więcej jednostek Klient będzie miał realnie więcej środków w PLN.

Warto wybrać fundusz, którego wartość jednostki rośnie w czasie. Nie zaś taki, który nie może pochwalić się wysoką stopą zwrotu.

Tags
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Powered by EasyFAQ © 2006 Joomla-addons.org
OFE na facebooku

NOWINKI

Joomla Templates by Joomlashack