A free template from Joomlashack

A free template from Joomlashack

Ostatnio dodane

  • lepsze OFE niż się wydaje
    Część dziennikarzy i niektórzy politycy dokładają wszelkich starań, aby obrzydzić Polakom dwufilarowy system emerytalny. Wykorzystują przy tym nieświadomość, brak edukacji ekonomicznej, oraz narzędzia manipulacyjne znane od starożytności- populizm i demagogię. Efekt? Pod niemal kazdym artykułem dotyczącym systemu emerytalnego można znaleźć niemal identyczne opinie. Niektóre brzmią tak przekonująco, że nawet bardziej świadomi mechanizmy rynkowego użytkownicy nabawiają się awersji do prywatnej części systemu. Socjolog dostrzegłby tu pokłosie systemu panującego w Polsce przez 50lat. Przez kilka pokoleń rządy komunistyczne wpajały w nas przekonanie, że co prywatne jest złe, że "prywaciarz" to "złodziej" i "oszust". Ta ideą przesiąknieci są niestety w dużej mierze również ludzie młodzi, którzy odziedziczyli ją po dziadkach i rodzicach.
  • Jakie są korzyści z bycia w OFE
    Pytanie zadane obsłudze OFE: co zyskam przystępując do OFE?

Szukaj

Pracuję, a nie podpisałem umowy z OFE
Drukuj 
PDF 
Wpisał: opracowane wg INFOR Joanna Kalinowska, Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń Nr 005/2007
co się dzieje z moimi składkami? Czy po kilku miesiącach mogę jeszcze wybrac?

Do momentu wybrania (lub przydzielenia w losowaniu) do OFE, skłądki odprowadzane na II filar lokowane są na nieoprocentowanym koncie; w momencie przystąpienia do OFE, zgromadzone środki są przekazywane wybranemu funduszowi.

Ustawa mówi o 7 dniach na wybór OFE od momentu podjęcia pracy. Jednak w praktyce jest to około pół roku- do najbliższego losowania ZUS (w styczniu lub lipcu).

Uwaga! Zdarza się, że ZUS kwalifikuje do losowania dopiero po paru latach; przez ten czas składki nie będą inwestowane, zatem nie warto czekać na losowanie, a jak najszybciej podpisać umowę z OFE, gdzie składki będą inwestowane.


Zmieniony 29.11.1999.
Tags
0% of 0 voters found this FAQ useful,  I found this FAQ  useful useful  not useful not useful
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Powered by EasyFAQ © 2006 Joomla-addons.org

NOWINKI

Joomla Templates by Joomlashack