A free template from Joomlashack

A free template from Joomlashack

Ostatnio dodane

  • lepsze OFE niż się wydaje
    Część dziennikarzy i niektórzy politycy dokładają wszelkich starań, aby obrzydzić Polakom dwufilarowy system emerytalny. Wykorzystują przy tym nieświadomość, brak edukacji ekonomicznej, oraz narzędzia manipulacyjne znane od starożytności- populizm i demagogię. Efekt? Pod niemal kazdym artykułem dotyczącym systemu emerytalnego można znaleźć niemal identyczne opinie. Niektóre brzmią tak przekonująco, że nawet bardziej świadomi mechanizmy rynkowego użytkownicy nabawiają się awersji do prywatnej części systemu. Socjolog dostrzegłby tu pokłosie systemu panującego w Polsce przez 50lat. Przez kilka pokoleń rządy komunistyczne wpajały w nas przekonanie, że co prywatne jest złe, że "prywaciarz" to "złodziej" i "oszust". Ta ideą przesiąknieci są niestety w dużej mierze również ludzie młodzi, którzy odziedziczyli ją po dziadkach i rodzicach.
  • Jakie są korzyści z bycia w OFE
    Pytanie zadane obsłudze OFE: co zyskam przystępując do OFE?

Szukaj

Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
pomoc multiofe.pl arrow faq arrow obsługa kontaarrow Skarga na ZUS do sądu
Skarga na ZUS do sądu
Wpisał: multiofe.pl
Rzeczpospolita, Prawo 01-07-2005, PRAWO CYWILNE: Gdy składki nie wpływają do otwartych funduszy emerytalnych

Czy osoba ubezpieczona może wystąpić do sądu przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, jeśli ten nie przekazał odpowiedniej części jej składki na ubezpieczenia społeczne do tzw. drugiego filaru, czyli wybranego przez nią otwartego funduszu emerytalnego?

Pytanie prawne w tej kwestii wpłynęło niedawno do Sądu Najwyższego do Izby Cywilnej. Skierował je sąd II instancji, rozpatrujący sprawę Marzeny P., która wystąpiła przeciwko ZUS z żądaniem nakazania Zakładowi, by przekazał jej składki w wysokości 7,3 proc. za okres od marca do września 2000 r. na jej konto w Otwartym Funduszu Emerytalnym Commercial Union.Jej interwencje w ZUS były dotychczas bezskuteczne, choć informowano ją, że przekazanie składek nastąpi niebawem, po uruchomieniu kompleksowego systemu informatycznego. W takiej sytuacji jak Marzena P. jest wielu ubezpieczonych, którzy nie mogą doprosić się od ZUS naprawienia tych oczywistych błędów w rozporządzaniu ich pieniędzmi. Odpowiedź SN może więc mieć dla nich istotne znaczenie praktyczne.

Podobne pytanie wpłynęło już do Sądu Najwyższego, ale do Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych. Powstało ono na tle sprawy wszczętej przez ubezpieczonego w postępowaniu odrębnym przed sądem pracy iubezpieczeń społecznych. SN uznał wtedy, że nie jest to sprawa z zakresu ubezpieczeń społecznych, słowem - nie należy ona do sądów pracy i ubezpieczeń społecznych. W jego uchwale znalazła się natomiast sugestia, że w razie odpowiedniego sformułowania żądań można ją skierować na drogę sądową jako zwykłą sprawę cywilną.

Na podstawie art. 22 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ZUS obowiązany jest do przekazywania części składki na ubezpieczenie emerytalne pochodzącej ze składki ubezpieczonego - w wysokości 7,3 proc. podstawy wymiaru składki - do OFE wybranego przez daną osobę. W razie nieprzekazania jej w terminie należą się zainteresowanemu od ZUS odsetki ustalone wedle zmiennej stopy procentowej. Podstawą jej wyliczenia jest rentowność (oprocentowanie) 52-miesięcznych bonów skarbowych sprzedawanych na przetargach (art. 47 ust. 10a i ust. 10 b ustawy z 1998 r.). Jeśli dany OFE ma lepsze wyniki, oznacza to dla ubezpieczonego pracującego na swą emeryturę oczywistą stratę. W art. 80 - art. 83c wspomnianej ustawy zostały określone obowiązki ubezpieczonych oraz tryb odwoławczy. Nie ma jednak wśród nich postanowień związanych z odprowadzaniem składki do otwartego funduszu emerytalnego, którego członkiem jest ubezpieczony (sygn. III CZP 69/05).

i.l.
Tags
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Powered by EasyFAQ © 2006 Joomla-addons.org
OFE na facebooku

NOWINKI

Joomla Templates by Joomlashack