A free template from Joomlashack

A free template from Joomlashack

Ostatnio dodane

 • lepsze OFE niż się wydaje
  Część dziennikarzy i niektórzy politycy dokładają wszelkich starań, aby obrzydzić Polakom dwufilarowy system emerytalny. Wykorzystują przy tym nieświadomość, brak edukacji ekonomicznej, oraz narzędzia manipulacyjne znane od starożytności- populizm i demagogię. Efekt? Pod niemal kazdym artykułem dotyczącym systemu emerytalnego można znaleźć niemal identyczne opinie. Niektóre brzmią tak przekonująco, że nawet bardziej świadomi mechanizmy rynkowego użytkownicy nabawiają się awersji do prywatnej części systemu. Socjolog dostrzegłby tu pokłosie systemu panującego w Polsce przez 50lat. Przez kilka pokoleń rządy komunistyczne wpajały w nas przekonanie, że co prywatne jest złe, że "prywaciarz" to "złodziej" i "oszust". Ta ideą przesiąknieci są niestety w dużej mierze również ludzie młodzi, którzy odziedziczyli ją po dziadkach i rodzicach.
 • Jakie są korzyści z bycia w OFE
  Pytanie zadane obsłudze OFE: co zyskam przystępując do OFE?

Szukaj

Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
Kontroluj fundusz
Wpisał: multiofe.pl
Podpisanie umowy z Otwartym Funduszem Emerytalnym to dopiero początek starań, jakie musisz podjąć z myślą o emeryturze. W Twoim interesie leży sprawdzanie, czy składki w odpowiedniej wysokości systematycznie trafiają na konto.
Prawo do informacji
IKE inwestycje, ubezpieczenie, oszczędzanie
Fundusze mają obowiązek przesyłania swoim członkom danych o składkach, które zostały zewidencjonowane na ich indywidualnych kontach. Muszą to robić regularnie, nie rzadziej niż raz w roku.
  Taka informacja powinna zawierać m.in.:
 • numer Twojego rachunku i dane osobowe zapisane w rejestrze
 • liczbę jednostek rachunkowych, zgromadzonych na koncie (z podaniem wartości pojedynczej jednostki oraz wszystkich zapisanych ogółem)
 • kwoty składek i daty wpłat
 • potrącenia dokonane tytułem opłat operacyjnych
 • tryb postępowania w przypadku stwierdzenia przez Ciebie błędów

Przed interwencją
IKE inwestycje, ubezpieczenie, oszczędzanie
Gdy stwierdzisz, że Twoje składki nie sa przekazywane na rachunek w funduszu emerytalnym, nie wpadaj w panikę. Być może powodem jest zwykła "literówka" w dokumentach (dane na drukach otrzymanych od zakładu pracy, ZUS i OFE).
  W takiej sytuacji
 • sprawdź, jakie dane identyfikacyjne (np. PESEL, NIP, imię, nazwisko, data urodzenia) zostały przekazane przez OFE do ZUS
 • porównaj dane ze stanem faktycznym i ustal w funduszu datę pierwszego prawidłowego zgłoszenia danych do ZUS
 • zgłoś się do pracodawcy (płatnika składek) z prośbą o sprawdzenie danych identyfikacyjnych, zarówno płatnika jak i ubezpieczonego, jakie zostały przekazane do ZUS na dokumentach rozliczeniowych (deklaracjach imiennych raportach miesięcznych)
 • porównaj swoje dane identyfikacyjne przekazane przez pracodawcę do ZUS przez płatnika składek z danymi przekazanymi przez fundusz emerytalny
 • upewnij się, że zarówno płatnik, jak i fundusz przekazali do ZUS aktualne dane identyfikacyjne, ich zmianę (np. zmiana nazwiska w wyniku zawarcia małżeństwa) lub korektę

Są błędy?
IKE inwestycje, ubezpieczenie, oszczędzanie
Jeżeli pomimo dokładnego sprawdzenia w dokumentacji wciąż znajduje się błąd, sprawę możesz wyjaśnić w ZUS. W tym celu skontaktuj się z najbliższą placówką i poproś o druki: ZZU- w przypadku, gdy składki opłaca Twój pracodawca, ZZP- gdy prowadzisz działalność gospodarczą i robisz to sam.
  Dokumenty te składają się z 4 części:
 • w pierwszej wpisz swoje dane
 • w drugiej wyszczególnij, jakie informacje Cię interesują (dane ubezpieczonego zgłoszone przez płątnika, dane o przynależności do Otwartego Funduszu Emerytalnego, o przynależności do Narodowego Funduszu Zdrowia, informacje o skłądkach przekazanych do OFE w danym okresie)
 • jeśli chcesz, aby odpowiedź została przesłana pod Twój adres, wpisz go
 • gdy wolisz odebrać ją w ZUS- zaznacz to w okienku.
Wypełnienie druków nie jest obowiązkowe- pytanie możesz zadać także pisząc zwykłe podanie. Muszą się tam jednak znaleźć takie same informacje jak te zawarte w formularzu
Co dalej
IKE inwestycje, ubezpieczenie, oszczędzanie
Pracownicy ZUS na udzielenie odpowiedzi mają 30 dni. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości ZUS rozpocznie postępowanie wyjaśniające. Zostaniesz o tym poinformowany.
pobierz
IKE inwestycje, ubezpieczenie, oszczędzanie
IKE w INGNationale Nederlanden ZZP
IKE w INGNationale Nederlanden ZZU
IKE w INGNationale Nederlanden ZRU zgłoszenie zgłoszenie reklamacji do informacji o stanie konta w ZUS
IKE w INGNationale Nederlanden OFE_ZUS.rtf wniosek o wyjaśnienie niewpływania składek do OFE
Tags
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Powered by EasyFAQ © 2006 Joomla-addons.org
OFE na facebooku

NOWINKI

Joomla Templates by Joomlashack