A free template from Joomlashack

A free template from Joomlashack

Ostatnio dodane

 • lepsze OFE niż się wydaje
  Część dziennikarzy i niektórzy politycy dokładają wszelkich starań, aby obrzydzić Polakom dwufilarowy system emerytalny. Wykorzystują przy tym nieświadomość, brak edukacji ekonomicznej, oraz narzędzia manipulacyjne znane od starożytności- populizm i demagogię. Efekt? Pod niemal kazdym artykułem dotyczącym systemu emerytalnego można znaleźć niemal identyczne opinie. Niektóre brzmią tak przekonująco, że nawet bardziej świadomi mechanizmy rynkowego użytkownicy nabawiają się awersji do prywatnej części systemu. Socjolog dostrzegłby tu pokłosie systemu panującego w Polsce przez 50lat. Przez kilka pokoleń rządy komunistyczne wpajały w nas przekonanie, że co prywatne jest złe, że "prywaciarz" to "złodziej" i "oszust". Ta ideą przesiąknieci są niestety w dużej mierze również ludzie młodzi, którzy odziedziczyli ją po dziadkach i rodzicach.
 • Jakie są korzyści z bycia w OFE
  Pytanie zadane obsłudze OFE: co zyskam przystępując do OFE?

Szukaj

Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
pomoc multiofe.pl arrow faq arrow zmiana i przystąpienie
zmiana i przystąpienie FAQ


Chcę zmienić fundusz. Jakie dane są konieczne?

Wpisał:
 • numer rachunku (nie umowy!) z obecnym OFE
 • data uruchomienia rachunku w przybliżeniu (żeby uniknac opłaty za przedwczesną zmianę)
 • swoje aktualne dane
 • informacja o swoich danych, jakie posiada fundusz
 • adresy w nowej umowie muszą być DOKŁADNIE tak samo napisane, jak jest w obecnym funduszu!

 • Czytaj całość…

  Czy opłaca mi się zmieniać fundusz emerytalny?

  Wpisał: Źródła: serwis internetowy KNUiFE, Elfin.pl, NBPortal.pl
  Zmiana OFE... porada NBPortal 01-12-2004
  Jeśli wyniki Otwartego Funduszu Emerytalnego, do którego wpływają Twoje składki na emeryturę, nie są satysfakcjonujące, możesz fundusz zmienić.
  Czytaj całość…

  Nie bój się ZMIANY FUNDUSZU

  Wpisał: multiofe.pl
  Czy pieniądze do tej pory znajdujące się w Twoim funduszu przepadną, lub ich suma będzie znacznie pomniejszona o różnego rodzaju opłaty?
  Czytaj całość…

  Do kiedy muszę przystąpić do funduszu emerytalnego?:

  Wpisał: money.pl
  ZUS chce mi wybrać OFE w drodze losownia, co robić ?
  Czytaj całość…

  Rozpocząłem pracę. Czemu powinienem wybrać OFE?

  Wpisał: pzu.knuife.pl
  Nie warto zwlekać! Im szybciej wybierzesz OFE, tym więcej na tym zarobisz.
  Czytaj całość…

  Do kiedy mam czas na zmianę funduszu emerytalnego i kiedy będzie następna szansa?

  Wpisał: ofe
  Sesje transferowe, dzięki którym można zmienić OFE odbywają się 4 razy w roku: w lutym, maju, sierpniu i listopadzie. Aby zmienić fundusz należy przede wszystkim w terminie do 25 dnia miesiąca poprzedzającego sesję transferową (czyli dla sesji majowej do 25 kwietnia) podpisać umowę z nowym wybranym OFE. Następnie niezwłocznie i nie później niż w ciągu 14 dni należy poinformować o tym fakcie swój dotychczasowy fundusz.
  Czytaj całość…

  Czy przechodząc z jednego towarzystwa do drugiego przy różnych wartościach jednostek można mówić o stracie bądź zysku?

  Wpisał: opracowane wg INFOR Joanna Kalinowska, Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń Nr 005/2007 2007-03-10
  W momencie wypłaty transferowej jednostki rozrachunkowe zgromadzone w dotychczasowym OFE przeliczane są na złotówki (liczba jednostek x wartość jednostki w poprzednim OFE = stan konta w PLN). Nowy OFE otrzymuje kwotę (w PLN) i przelicza ją na jednostki rozrachunkowe zgodnie z obowiązującą wartością jednostki w nowym OFE ( kwota w PLN/wartość jednostki = liczba jednostek). W przypadku zmiany funduszu transferowane są środki w PLN, a nie jednostki.
  Czytaj całość…

  Czy jestem już gdzieś zapisany?

  Wpisał:
  Pracuję od 3 lat i nigdzie się nie zapisalem. Nikt nic mi nie przysłał. Jak mogę sprawdzić gdzie mnie wylosowali?
  Czytaj całość…

  czy po zapisaniu się do OFE muszę informować ZUS albo pracodawcę?

  Wpisał:
  nie, OFE rejestruje umowę w bazie ZUS (CRC), nie trzeba niczego zgłaszać ani informowac ZUSu. Pracodawca nie musi byc informowany o wyborze OFE. Jedynie w przypadku podpisania umowy 'transferowej' czyli zmiany OFE na inny, trzeba poinformowac o tym poprzedni OFE. W takim przypadku wysyłamy do klienta potrzebne druki oraz zaadresowane koperty gotowe do wysyłki.
  Czytaj całość…

  Ile mnie będzie kosztowac przystąpienie do funduszu?

  Wpisał:
  Nic. Wszelkie koszty połączone z zawarciem umowy (przesłanie druków pocztą, opłata przesyłki zwrotnej, powiadomienie poprzedniego OFE) ponosimy my. Wypełniamy również wszelkie niezbędne druki- klient otrzymuje od nas przesyłkę z zaadresowaną kopertą zwrotną i gotowym drukiem potwierdzenia nadania przesyłki- jedyne, co musi zrobić, to sprawdzić poprawność danych na drukach, podpisac i pójśc na pocztę:)
  Czytaj całość…

  Pracuję od jakiegoś czasu. Czy jak zapisze się do OFE ZUS przeleje składki odprowadzane przed datą przystapienia?

  Wpisał:
  TAK. Od momentu otrzymania składki do chwili otrzymania informacji o zapisie do OFE, ZUS przechowuje należną częśc składek na nieoprocentowanym koncie. Otrzymawszy dane od OFE że dana osoba zapisała sie do funduszu, ZUS przelewa nominalną wartość tak zapisanych składek do OFE. Nie należy zwlekać z wyborem zbyt długo: pieniądze, które leżą w ZUS sa nieoprocentowane, podczas gdy środki w OFE są inwestowane i przynoszą zyski.
  Czytaj całość…

  Otrzymałam z ZUS zawiadomienie o losowaniu. Pracowałam przez miesiąc w lipcu, a obecnie pracuję na umowę zlecenie lecz umowa się kończy i nie będę pracować. Czy muszę wybrać OFE?

  Wpisał:
  TAK, POWINNA PANI WYBRAĆ OFE. Fakt ustania zatrudnienia nie ma wpływu na obowiązek wyboru OFE ani na ważność umowy z funduszem- liczy się powstanie obowiązku opłacania składek emerytalnych do ZUS. Po uruchomieniu rachunku w OFE ZUS przeleje na niego składki należne za cały okres Pani dotychczasowej pracy. Równiez, po ponownym podjęciu pracy, wybrany OFE będzie gromadził i pomnażał Pani składki. W sytuacji, gdy ZUS wysłał Pani zawiadomienie, a nie dokona Pani wyboru, to niezależnie od tego, czy w chwili losowania będzie Pani pracować czy też nie, OFE zostanie dla Pani wylosowany- i wówczas po podjęciu przez Panią następnej pracy składki będą napływac do wylosowanego OFE.
  Czytaj całość…

  Jeśli rozpoczalem 1 pracę w zeszłym miesiącu i nie dostalem zawiadomienia z ZUS'U to nie musze teraz wybierac OFE?

  Wpisał:
  w sytuacji jaką Pan opisuje, nie dotyczy Pana bieżące losowanie. Niemniej we własnym interesie powinien Pan dokonac wyboru OFE- do chwili podpisania umowy z funduszem emerytalnym Pana składka na II filare będzie leżeć na nieoprocentowanym i niewaloryzowanym koncie w ZUS: po wyborze OFE zostanie przekazana w wysokości NOMINALNEJ, nikt nie zwróci niewypracowanych w tym czasie zysków. Sugerujemy nieodkładanie decyzji- najczęściej później się o tym zapomina, a ZUS wezwanie o losowaniu potrafi przysłac nawet po 3 latach- wówczas straty w utraconych zyskach są znaczne.
  Czytaj całość…

  kiedy nalezy wypełnic czesc formularza o osobach uposazonych i czy ona mnie dotyczy jesli nie mam meza i dzieci?

  Wpisał:
  Uposażeni są to osoby które w razie gdyby coś się Pani stało przed przejściem na emeryturę otrzymają wypłatę zgromadzonych pieniędzy jako spadek. Naturalnie, nie musi Pani wskazywać spadkobierców, wówczas środki z OFE wejdą w skład masy spadkowej i bedą dzielone jak reszta majątku, natomiast bezposrednia dyspozycja dotycząca uposażonych ułatwia tą procedurę; wskazane jest zatem wskazanie takich osób.
  Czytaj całość…

  ZMIANA FUNDUSZU- różnica wartości jednostek

  Wpisał: multiofe.pl
  Ostatnio doradzono mi, aby przejść do funduszu gdzie są tańsze jednostki i aby ich jak najwięcej nagromadzić, a później wrócić do innego OFE
  Czytaj całość…

  Chcę zdążyć przed losowaniem. Czy wystarczy jeśli 10go wyslę deklarację przez internet?

  Wpisał:
  NIE:(
  Jeśli wypełni Pani deklarację ze strony www.multiofe.pl to wystarczy, jeśli umowa dojdzie do Pani 9/10 i od razu ją Pani odeśle, abyśmy mogli rejestrować umowę w centrali. Zatem aby zdążyć przed losowaniem, musi Pani wysłać deklarację przez internet 8/9go najpóźniej.
  Czytaj całość…

  Proszę o informację, jakie korzyści uzyskam jeżeli zdecyduję się na przystąpienie do OFE (2 filar) za państwa pośrednictwem?

  Wpisał:
  jedynie korzyści, jakie możemy zaoferować swouim klientom, to rzetelność, uczciwośc, dyspozycyjność i pełne wsparcie przy jakichkolwiek późniejszych operacjach związanych z przynależnością do OFE. Oferowanie jakichkolwiek korzyści materialnych jest sprzeczne z prawem (art 92. ust.1 i art. 219 ustawy o funkcjonowaniu funduszy emerytalnych).
  Czytaj całość…

  ile razy mogę zmieniać OFE, czy tylko raz w życiu?

  Wpisał:
  OFE można zmieniać co dwa lata bez żadnych opłat; nie ma limitów ilośc zmian funduszu.
  Czytaj całość…

  OFE tylko dla absolwentów?

  Wpisał:
  Nie musisz mieć osiemnastu lat ani dowodu osobistego, czy ukończonej szkoły. Wystarczy, że osiągasz dochody od których jest płacona składka emerytalna (praktyki, staż, zasiłek, umowa zlecenie)- masz wówczas pełne prawo do zadecydowania, któremu Otwartemu Funduszowi Emerytalnemu (OFE) powierzyć chcesz swoją przyszłość i niezależność finansową.
  Czytaj całość…  Powered by EasyFAQ © 2006 Joomla-addons.org

  NOWINKI

  Joomla Templates by Joomlashack