A free template from Joomlashack

A free template from Joomlashack

Ostatnio dodane

  • lepsze OFE niż się wydaje
    Część dziennikarzy i niektórzy politycy dokładają wszelkich starań, aby obrzydzić Polakom dwufilarowy system emerytalny. Wykorzystują przy tym nieświadomość, brak edukacji ekonomicznej, oraz narzędzia manipulacyjne znane od starożytności- populizm i demagogię. Efekt? Pod niemal kazdym artykułem dotyczącym systemu emerytalnego można znaleźć niemal identyczne opinie. Niektóre brzmią tak przekonująco, że nawet bardziej świadomi mechanizmy rynkowego użytkownicy nabawiają się awersji do prywatnej części systemu. Socjolog dostrzegłby tu pokłosie systemu panującego w Polsce przez 50lat. Przez kilka pokoleń rządy komunistyczne wpajały w nas przekonanie, że co prywatne jest złe, że "prywaciarz" to "złodziej" i "oszust". Ta ideą przesiąknieci są niestety w dużej mierze również ludzie młodzi, którzy odziedziczyli ją po dziadkach i rodzicach.
  • Jakie są korzyści z bycia w OFE
    Pytanie zadane obsłudze OFE: co zyskam przystępując do OFE?
pomoc multiofe.pl arrow artykuły arrow OFE Dziedziczenie przed emeryturą
OFE Dziedziczenie przed emeryturą PDF Drukuj Email

Środki zgromadzone na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym podlegają dziedziczeniu w przypadku zgonu Członka Funduszu w okresie trwania członkostwa w OFE- czyli PRZED osiągnięciem wieku emerytalnego i "wykupieniem" emerytury.
Zasady wypłaty środków z OFE w związku ze zgonem Członka Funduszu oparte są na zapisach Ustawy o organizacji i funkcjonowaniu otwartych funduszy emerytalnych.

Wypłata środków po śmierci Członka Funduszu.

W sytuacji, gdy Członek Funduszu w chwili śmierci pozostaje w związku małżeńskim ze wspólnotą majątkową, to 50% środków z okresu wspólności majątkowej przypada współmałżonkowi na jego rachunek w otwartym funduszu emerytalnym.

Pozostała cześć środków, a więc tych które nie zostaną wypłacone współmałżonkowi do OFE, jest wypłacana w gotówce osobom wskazanym lub spadkobiercom.

 

W przypadku, gdy w trakcie trwania członkostwa w OFE Członek Funduszu nie był w związku małżeńskim (lub nie posiadał wspólności majątkowej), całość środków z OFE jest wypłacana osobie wskazanej lub spadkobiercy. Podatek pobiera i odprowadza PTE.

 

Osoby wskazane

Członek Funduszu może wskazać osobę lub osoby, które będą dziedziczyły zgromadzony kapitał w przypadku jego śmierci (osoby uposażone). Gdy brak takiego wskazania, środki z OFE wchodzą w skład spadku i podlegają sądowemu postępowaniu spadkowemu.

Członek Funduszu wskazując osoby uprawnione do wypłaty środków może zadecydować o ich udziale poprzez wskazanie procentowe. Jeśli nie wskaże udziału procentowego, środki dzielone są po równo między osoby wskazane.


Oceny: / 3
KiepskiBardzo dobry 
Wpisał: za money.pl   Zmieniony ( 16.11.2009. )  
informacje - publikacje multiofe.pl
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
OFE na facebooku

NOWINKI

Joomla Templates by Joomlashack