A free template from Joomlashack

A free template from Joomlashack

Ostatnio dodane

 • lepsze OFE niż się wydaje
  Część dziennikarzy i niektórzy politycy dokładają wszelkich starań, aby obrzydzić Polakom dwufilarowy system emerytalny. Wykorzystują przy tym nieświadomość, brak edukacji ekonomicznej, oraz narzędzia manipulacyjne znane od starożytności- populizm i demagogię. Efekt? Pod niemal kazdym artykułem dotyczącym systemu emerytalnego można znaleźć niemal identyczne opinie. Niektóre brzmią tak przekonująco, że nawet bardziej świadomi mechanizmy rynkowego użytkownicy nabawiają się awersji do prywatnej części systemu. Socjolog dostrzegłby tu pokłosie systemu panującego w Polsce przez 50lat. Przez kilka pokoleń rządy komunistyczne wpajały w nas przekonanie, że co prywatne jest złe, że "prywaciarz" to "złodziej" i "oszust". Ta ideą przesiąknieci są niestety w dużej mierze również ludzie młodzi, którzy odziedziczyli ją po dziadkach i rodzicach.
 • Jakie są korzyści z bycia w OFE
  Pytanie zadane obsłudze OFE: co zyskam przystępując do OFE?
pomoc multiofe.pl arrow artykuły arrow Gdzie są pieniądze, czyli wcześniejsza emerytura
Gdzie są pieniądze, czyli wcześniejsza emerytura PDF Drukuj Email

  Moja żona jest na wcześniejszej emeryturze od roku 2008. Od 1999r była w drugim filarze w ZUS-ie.Decydując się na OFE nie wiedziała ,że za 9 lat nastąpi okazja przejścia na emeryturę. Mam pytanie o rok wejścia w życie tego przepisu który nakazuje zrezygnować z OFE na rzecz skarbu państwa. Rozumiem,że z dniem przejścia na emeryturę świadomie rezygnuję z powiększenia emerytury (z OFE),ale wypadałoby wpłacane do tej pory składki oddać temu ,który na te pieniądze pracował
 • Pana tok rozumowania jest błędny. Żona, aby przejśc na wcześniejszą emeryturę, musiała zrezygnowac z OFE nie z powodu środków tam zgromadzonych, a z powodu zmiany systemu.
  Przywilej wczesniejszych emerytur dotyczy tylko osób, które zdecydowały się zostac w starym, niekapitałowym sytstemie, gdzie emerytura obliczana jest wg tzw lat składkowych, a nie uzbieranego kapitału. Nowy system emerytalny z OFE uwzględnia tylko faktyczną ilośc uzbieranych środków i nie przewiduje żadnych przywilejów.
  Rezygnacja z OFE była oświadczeniem, że umowę z funduszem emerytalnym żona zawarła pod wpływem błędu, polegającego na braku informacji o niemożności uzyskania wczesniejszej emerytury. Zatem było to oswiadczenie, że gdyby o tym wiedziała, nie zapisałaby się do OFE. Rezygnacja jest wnioskiem o przywrócenie "status pierwotny".
  Proszę zwrócić uwagę, że gdyby żona nie zapisywała się do OFE,odprowadzane z jej pensji składki emerytalne nie wynosiłyby mniej, tylko w całości byłyby odprowadzane do ZUS.
 • Zwrot uzbieranych środków do ZUS jest więc przywróceniem stanu, który zaistniałby, gdyby żona wiedziała o warunkach wcześniejszej emerytury i nie zapisała się do funduszu emerytalnego.
  Czy przystąpienie do OFE osób urodzonych 1953 r.było obowiązkowe,czy dobrowolne?
 • Reforma nie objęła osób urodzonych przed 1950, natomiast obowiązkowo objęła urodzonych po 1968. Osoby urodzone w latach 1950-68 mogły zdecydować, czy chcą należeć do OFE czy korzystać ze starego systemu. Dla osoby urodzonej w 1952 przystąpienie do ofe było dobrowolne, jednak powrót do starego systemu jest możliwy tylko w konkretnych przypadkach (wcześniejsza emerytura)
  Załóżmy,że gdyby Żona wiedziała,że za 9 lat nadaży się okazja do przejścia na emeryturę i nie wstąpiła do OFE,to składki pozostające w ZUS-ie(czy może Pani określić tę kwotę-od 3000zł.)powiększyłyby chyba dzisiejszą emeryturę.Przecież gdyby nie przeszła na emeryturę,to z tego OFE byłaby "jakaś" dodatkowa kwota emerytury w wieku 60 lat. Czy składka odprowadzana do OFE w przypadku pozostawienia jej w ZUS-ie nie miałaby wpływu na wysokość obecnej emerytury? Uważam,że te pieniądze to swoista nadpłata i powinno się ją zwrócić właścicielowi,a nie przekazywać na skarb Państwa.
 • Ponieważ do OFE nie są odprowadzane dodatkowe środki, a część składki emerytalnej ZUS, nie ma mowy o żadnej "nadpłacie". Wyższe składki które zostawałyby w ZUS nie miałyby wpływu na wysokość emerytury, ponieważ stary system, w którym istnmieją wcześniejsze emerytury, nie liczył wysokości składek a przepracowane lata. Stąd nie ma żadnych podstaw aby twierdzić że środki z OFE powinny być wypłacone.
Oceny: / 7
KiepskiBardzo dobry 
Wpisał: multiofe.pl   Zmieniony ( 03.04.2009. )  
informacje - publikacje multiofe.pl
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
OFE na facebooku

NOWINKI

Joomla Templates by Joomlashack