A free template from Joomlashack

A free template from Joomlashack

Ostatnio dodane

  • lepsze OFE niż się wydaje
    Część dziennikarzy i niektórzy politycy dokładają wszelkich starań, aby obrzydzić Polakom dwufilarowy system emerytalny. Wykorzystują przy tym nieświadomość, brak edukacji ekonomicznej, oraz narzędzia manipulacyjne znane od starożytności- populizm i demagogię. Efekt? Pod niemal kazdym artykułem dotyczącym systemu emerytalnego można znaleźć niemal identyczne opinie. Niektóre brzmią tak przekonująco, że nawet bardziej świadomi mechanizmy rynkowego użytkownicy nabawiają się awersji do prywatnej części systemu. Socjolog dostrzegłby tu pokłosie systemu panującego w Polsce przez 50lat. Przez kilka pokoleń rządy komunistyczne wpajały w nas przekonanie, że co prywatne jest złe, że "prywaciarz" to "złodziej" i "oszust". Ta ideą przesiąknieci są niestety w dużej mierze również ludzie młodzi, którzy odziedziczyli ją po dziadkach i rodzicach.
  • Jakie są korzyści z bycia w OFE
    Pytanie zadane obsłudze OFE: co zyskam przystępując do OFE?
pomoc multiofe.pl arrow artykuły arrow Ofe w czasie kryzysu
Ofe w czasie kryzysu PDF Drukuj Email

czyli czy w funduszu można stracić

W przypadku bessy, tak jak pokazał ostatni rok, fundusze emerytalne mogą przynosić straty. W tej chwili nie ma systemu gwarantującji kapitału. Jednak straty OFE są ograniczone dwoma mechanizmami: pierwszy to wymóg osiągnięcia minimalnej stopy zwrotu (czyli jeśli wyniki danego ofe drastycznie odbiegają od reszty musi on dopłacić na konta członków różnicę), drugi to ograniczenia inwestycyjne. Limit inwestycji w akcje zagraniczne to 5%, limit lokat w akcje to 40%. Eksperci oceniają te limity wręcz jako zbyt ostrożne. Pamiętac trzeba, że OFE zakładają długofalową (MINIMUM 5letnią) politykę inwestycyjną. Aby system emerytalny był wydajny, potrzeba aby osiągnąć około 5procentową realną (ponad inflację) stopę zwrotu w całym okresie oszczędzania na emeryturę (20-30 lat), co z kolei wg analityków jest możliwe tylko i wyłącznie przy znacznym zaangażowaniu w akcje. To zaś oznacza, że okresowo mogą wystąpić spadki, zgodnie z poziomem ryzyka inwestycji w akcje.

Ostatnie zarzuty, że w okresie ubiegłych dwóch lat większe zyski przyniosłyby lokaty w akcje nie uwzględniają właśnie oceny ryzyka. Paradoksalnie- mimo iż wydaje się, że lokaty bankowe są najbezpieczniejszym instrumentem, ostatnie wydarzenia w Ameryce pokazały że tak być nie musi. Środki pozyskane z lokat bank "lokuje" w kredyty. W tym momencie klient lokaty traci kontrolę nad poziomem ryzyka swoich środków, ponieważ nie ma wpływu na oceny ryzyk kredytowych dokonywanych przez bank. W sytuacji, gdyby poziom bezpieczeństwa kredytu bank ocenił źle, nastąpiłoby znaczne prawdopodobieństwo utraty olbrzymiej części lokaty, tak jak w przypadku upadłości banków amerykańskich.

Środki zgromadzone w OFE są natomiast gwarantowane w całości: najpierw przez rezerwy samego funduszu (obowiązkowe, wysokie wymagania kapitału własnego), potem przez wspólny dla wszystkich ofe fundusz rezerwowyw, na koniec przez skarb państwa. Stąd podmiot inwestujący, czyli PTE, musi miec bardzo dokładną kontrolę nad poziomem ryzyka swoich inwestycji.


Oceny: / 3
KiepskiBardzo dobry 
Wpisał: multiofe.pl   Zmieniony ( 18.01.2009. )  
publikacje multiofe.pl
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
OFE na facebooku

NOWINKI

Joomla Templates by Joomlashack