A free template from Joomlashack

A free template from Joomlashack

Ostatnio dodane

 • lepsze OFE niż się wydaje
  Część dziennikarzy i niektórzy politycy dokładają wszelkich starań, aby obrzydzić Polakom dwufilarowy system emerytalny. Wykorzystują przy tym nieświadomość, brak edukacji ekonomicznej, oraz narzędzia manipulacyjne znane od starożytności- populizm i demagogię. Efekt? Pod niemal kazdym artykułem dotyczącym systemu emerytalnego można znaleźć niemal identyczne opinie. Niektóre brzmią tak przekonująco, że nawet bardziej świadomi mechanizmy rynkowego użytkownicy nabawiają się awersji do prywatnej części systemu. Socjolog dostrzegłby tu pokłosie systemu panującego w Polsce przez 50lat. Przez kilka pokoleń rządy komunistyczne wpajały w nas przekonanie, że co prywatne jest złe, że "prywaciarz" to "złodziej" i "oszust". Ta ideą przesiąknieci są niestety w dużej mierze również ludzie młodzi, którzy odziedziczyli ją po dziadkach i rodzicach.
 • Jakie są korzyści z bycia w OFE
  Pytanie zadane obsłudze OFE: co zyskam przystępując do OFE?
pomoc multiofe.pl arrow poradniki arrow zmiana OFE arrow Jak wybrać fundusz emerytalny
Jak wybrać fundusz emerytalny PDF Drukuj Email
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
Wpisał: ofe   Zmieniony ( 11.10.2008. )  
Nie każde dane mają praktyczne znaczenie dla klienta OFE, bywają też informacje wprowadzające w błąd, zaś z niektórych aspektów nie każdy zdaje sobie sprawę

Ostrożnie z rankingami

Najczęściej używanym kryterium wyboru OFE są rankingi. Przy ocenie skuteczności OFE najwazniejsze są efekty długoterminowe - dlatego czytając ranking należy zwrócić uwagę, jakiego okresu dotyczy.

Poziom obsługi

Często pomijany przy wyborze OFE - jednak trzeba pamiętać, że np. brak bieżącej możliwości sprawdzenia składek może spowodować straty i utrudni pilnowanie swoich interesów w ZUS, a wielotygodniowe oczekiwanie na możliwość zmniany danych lub osób uposażonych nie jest ciekawą rozrywką.

Możliwość przejęcia- czy możliwe jest bankructwo?

Przejęcie funduszu nie następuje ze szkodą dla klientów! Nie pociąga za sobą ryzyka "bankructwa" (OFE nie może zbanrutować w polskim systemie prawnym!), składki są gwarantowane przez wiele instytucji i ustaw. Przykład OFE Kredyt Banku wskazał, że często jest to niezmiernie korzystne, gdyż nowy zarząd zdecydowaznie lepiej inwestował składki.

Należy jednak pamiętać, że często przejęcie wiąże się z zamieszaniem spowodowanym zmianami numerów członkowskich, druków i systemu zarządzania.

W przypadku przejęcia OFE, niezależnie od stażu, możemy w ciągu kilku miesięcy BEZPŁATNIE zmienić OFE.

Więcej jednostek za te same pieniądze

Emerytury będą wypłacane w gotówce, a nie w jednostkach. Liczba jednostek w przeciwieństwie do ich wartości jest jedynie technicznym zapisem na rachunku klienta! Nie jest ważna wartość jednostki ani ich ilość- istotny jest WZROST wartości jednostek- podawany jako stopa zwrotu.

Wysokość przyszłej emerytury zależy od stopy zwrotu i zysku - im wyższy wzrost wartości jednostki (stopa zwrotu), tym wyższy zysk klienta.

Większe fundusze będą miały problem ze sprzedażą obligacji ZUS w momencie ich wykupu

Długi ZUS wobec OFE wypłacane są w obligacjach. OFE nie muszą sprzedawać obligacji na wolnym rynku - wykup jest gwarantowany przez Skarb Państwa, z gwarantowanymi odsetkami. Obligacje mogą być również sprzedawane przez fundusz w dowolnej ilości i w dowolnym czasie.

Obligacje są też bezpieczniejszym instrumentem od akcji

.
procedury dotyczące OFE i ZUS - zmiana OFE
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
jak to zrobić czyli skuteczna zmiana OFE
 • Kiedy warto zmienić otwarty fundusz emerytalny
  Najważniejszym miernikiem, który klient OFE powinien brać pod uwagę, decydując się na zmianę funduszu, są zyski z inwestycji, jakie osiąga jego dotychczasowy i przyszły fundusz. Nie powinien na pewno sugerować się wyłącznie namowami akwizytora, a co gorsza korzyściami, jakie proponuje on za zmianę OFE. Klienci otwartych funduszy emerytalnych mają prawo w każdej chwili zmienić fundusz, do którego należą. Do tej pory na taki krok zdecydowało się już prawie 3 mln osób.
 • Jak wybrać fundusz emerytalny
  Nie każde dane mają praktyczne znaczenie dla klienta OFE, bywają też informacje wprowadzające w błąd, zaś z niektórych aspektów nie każdy zdaje sobie sprawę
 • Koszt transferu
  Informacje o możliwych opłatachj związanych ze zmianą funduszu
 • Na co zwrócić uwagę
  Co jest najważniejsze przy chęci zmiany funduszu
 • Procedury zmiany funduszu
  Zmiana funduszu polega na doplinowaniu wielu spraw, jakie mogą stanąć na przeszkodzie w skutecznym przeniesieniu środków do OFE.
 • Kto i kiedy może zmienić OFE
  Podpisanie umowy o zmianę funduszu emerytalnego możliwe jest w dowolnym momencie przez cały rok. Jednak faktyczne przeniesienia klientów OFE (tzw. transfery) dokonywane są przez ZUS tylko cztery razy w roku.
Kontroluj ZUS czyli dobrze sprawdzaj składki
 • Jak sprawdzać i reklamować stan konta emerytalnego w OFE
  Od stanu konta emerytalnego w OFE będzie zależeć wysokość przyszłej emerytury. Trzeba więc na bieżąco pilnować, czy wpływają na nie składki. W razie braków klient OFE powinien złożyć reklamację w ZUS. Sprawdzenie poprawności kwoty przelewu, jaki znajduje się na rachunku w OFE, wymaga znajomości, ile pieniędzy ma tam trafić. ZUS, po przekazaniu do niego składki emerytalnej przez zakład pracy lub opłaceniu jej samodzielnie na przykład przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą, powinien przekazywać na konto do OFE 7,3 proc. tzw. podstawy wymiaru składki. Na przykład dla pracownika jest to zazwyczaj jego pensja brutto. Od każdego 1000 zł pensji do funduszu powinno więc trafić 73 zł. Reszta składki emerytalnej tj. 12,22 proc. podstawy (19,52 proc. - 7,3 proc. = 12,22 proc.) zostaje w ZUS i jest zapisywana na indywidualnym koncie emerytalnym w I filarze. Podobnie składkę do OFE musi obliczać osoba prowadząca działalność gospodarczą. Z tym że podstawą jej naliczania jest deklarowany dochód - w zdecydowanej większości 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia lub ewentualnie 30 proc. minimalnej płacy.
 • Zasady nowego systemu emerytalnego
  Osoby będące członkami otwartych funduszy emerytalnych (ofe) podlegają zasadom nowego systemu emerytalnego. Składka na ich ubezpieczenie emerytalne jest podzielona między dwie instytucje - ZUS i wybrany lub wylosowany fundusz.
 • Jak sprawdzić prawidłową wysokość przekazanych składek
  Wysokość składek, które zostały przekazane do ofe, można sprawdzić obliczając 7,3% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne pracownika za poszczególne miesiące.
 • Czemu w OFE nie ma wszystkich składek?
  Jeśli na informacji otrrzymanej z OFE wykazane są składki odprowadzone tylko za niektóre miesiące zatrudnienia (mimo trwania pracy cały rok)- jak sprawdzić, dlaczego nie wszystkie składki zostały przekazane do funduszu? Kto powinien wystąpić z wnioskami o sprawdzenie wpłat?
 • Brak składek a raporty od pracodawcy
  Jakie dokumenty sprawdzić i na co zwracać uwagę?
 • Pozostałe
  ważne pytania do kadrowca

ankieta

Jakie czynniki bierzesz pod uwagę przy wyborze OFE?
 
Czego szukasz w rankingu OFE?
 

NOWINKI

Joomla Templates by Joomlashack