A free template from Joomlashack

A free template from Joomlashack

Ostatnio dodane

 • lepsze OFE niż się wydaje
  Część dziennikarzy i niektórzy politycy dokładają wszelkich starań, aby obrzydzić Polakom dwufilarowy system emerytalny. Wykorzystują przy tym nieświadomość, brak edukacji ekonomicznej, oraz narzędzia manipulacyjne znane od starożytności- populizm i demagogię. Efekt? Pod niemal kazdym artykułem dotyczącym systemu emerytalnego można znaleźć niemal identyczne opinie. Niektóre brzmią tak przekonująco, że nawet bardziej świadomi mechanizmy rynkowego użytkownicy nabawiają się awersji do prywatnej części systemu. Socjolog dostrzegłby tu pokłosie systemu panującego w Polsce przez 50lat. Przez kilka pokoleń rządy komunistyczne wpajały w nas przekonanie, że co prywatne jest złe, że "prywaciarz" to "złodziej" i "oszust". Ta ideą przesiąknieci są niestety w dużej mierze również ludzie młodzi, którzy odziedziczyli ją po dziadkach i rodzicach.
 • Jakie są korzyści z bycia w OFE
  Pytanie zadane obsłudze OFE: co zyskam przystępując do OFE?
pomoc multiofe.pl arrow poradniki arrow zmiana OFE arrow Na co zwrócić uwagę
Na co zwrócić uwagę PDF Drukuj Email
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
Wpisał: ofe   Zmieniony ( 11.10.2008. )  
Co jest najważniejsze przy chęci zmiany funduszu

Tutaj znajdziesz procedury, których pilnuje przedstawiciel z multiofe.pl. Ważne! Przedstawiciel musi być przez Klienta poinformowany o nieaktualnych danych w obecnym OFE, o wizycie akwizytora obecnego OFE, o wszelkich pismach jakie Klient otrzyma w związku z chęcia zmiany


  Jednolite dane na nowej umowie i w obecnym OFE
 • w szczególności dotyczy to numeru dowodu osobistego, adresu zameldowania oraz nazwiska
 • jeśli dane w/w uległy zmianie w czasie członkostwa w OFE, należy wysłać odpowiedni formularz
 • numer dowodu "książeczkowego" w poprzednim OFE skutkuje odrzuceniem zawiadomienia o zmianie
 • jakiekolwiek różnice (łącznie z najmniejszą różnicą w zapisie) w adresie spowodują odrzucenie zawiadomienia o zmianie. Należy pilnować, aby adres podany we wniosku brzmiał identycznie jak podany w obecnym OFE (np. w obecnym OFE ulica P. Skargi to nie to samo co Piotra Skargi!)

  Poprawnie wypełnione zawiadomienie wysłane w odpowiednim terminie
 • czytelnie wypełnione na odpowiednim, aktualnym druku
 • z pełnymi danymi, zgodnymi z posiadanymi przez obecny funduszu
 • z podanym aktualnym, poprawnym numerem RACHUNKU (nie zawsze jednoznaczny z numeremn umowy lub klienta)
 • zawiadomienie musi dotrzeć do 10 dnia miesiąca transferowego (listopada, maja, lutego, sierpnia)

  Utrudnienia ze strony obecnego OFE
 • nadawanie kilku numerów: pamiętaj aby podać numer RACHUNKU a nie numer umowy lub numer klienta. Nadane numery znajdują się na informacjach i pismach otrzymywanych z funduszu. Jeśli masz wątpliwości: zapytaj przedstawiciela!
 • wysyłanie mylących pism: o każdym liście z obecnego OFE informuj przedstawiciela. Nie podpisuj i nie odsyłaj żadnego pisma, często sformuowane są w sposób, który wprowadza w błąd!
 • nagabywanie telefoniczne oraz osobiste przez tzw. "ratowników"- nie daj się zmanipulować! Informacje podawane przy próbie "wyjścia" z niektórych funduszy są bardzo mylące. Informuj nas o nieetycznych zachowaniach.
 • WAŻNE: o każdym piśmie, telefonie, wizycie z obecnego OFE i uzyskanych ifnromacjach informuj swojego agenta z multiofe.pl aby mógł jak najszybciej dotrzeć do odpowiednich informacji.
Nasi agenci znają procedury w ZUS i OFE i będą pilnować, aby wszystko było zgodnie z prawem. Jeśli zastosowane praktyki będą niezgodne z etyką, przygotujemy dla Klienta pisma do odpowiednich instytucji, pomożemy w jak najszybszym rozwiązaniu sprawy, a także będziemy informować prasę o takich sytuacjach
procedury dotyczące OFE i ZUS - zmiana OFE
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
jak to zrobić czyli skuteczna zmiana OFE
 • Kiedy warto zmienić otwarty fundusz emerytalny
  Najważniejszym miernikiem, który klient OFE powinien brać pod uwagę, decydując się na zmianę funduszu, są zyski z inwestycji, jakie osiąga jego dotychczasowy i przyszły fundusz. Nie powinien na pewno sugerować się wyłącznie namowami akwizytora, a co gorsza korzyściami, jakie proponuje on za zmianę OFE. Klienci otwartych funduszy emerytalnych mają prawo w każdej chwili zmienić fundusz, do którego należą. Do tej pory na taki krok zdecydowało się już prawie 3 mln osób.
 • Jak wybrać fundusz emerytalny
  Nie każde dane mają praktyczne znaczenie dla klienta OFE, bywają też informacje wprowadzające w błąd, zaś z niektórych aspektów nie każdy zdaje sobie sprawę
 • Koszt transferu
  Informacje o możliwych opłatachj związanych ze zmianą funduszu
 • Na co zwrócić uwagę
  Co jest najważniejsze przy chęci zmiany funduszu
 • Procedury zmiany funduszu
  Zmiana funduszu polega na doplinowaniu wielu spraw, jakie mogą stanąć na przeszkodzie w skutecznym przeniesieniu środków do OFE.
 • Kto i kiedy może zmienić OFE
  Podpisanie umowy o zmianę funduszu emerytalnego możliwe jest w dowolnym momencie przez cały rok. Jednak faktyczne przeniesienia klientów OFE (tzw. transfery) dokonywane są przez ZUS tylko cztery razy w roku.
Kontroluj ZUS czyli dobrze sprawdzaj składki
 • Jak sprawdzać i reklamować stan konta emerytalnego w OFE
  Od stanu konta emerytalnego w OFE będzie zależeć wysokość przyszłej emerytury. Trzeba więc na bieżąco pilnować, czy wpływają na nie składki. W razie braków klient OFE powinien złożyć reklamację w ZUS. Sprawdzenie poprawności kwoty przelewu, jaki znajduje się na rachunku w OFE, wymaga znajomości, ile pieniędzy ma tam trafić. ZUS, po przekazaniu do niego składki emerytalnej przez zakład pracy lub opłaceniu jej samodzielnie na przykład przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą, powinien przekazywać na konto do OFE 7,3 proc. tzw. podstawy wymiaru składki. Na przykład dla pracownika jest to zazwyczaj jego pensja brutto. Od każdego 1000 zł pensji do funduszu powinno więc trafić 73 zł. Reszta składki emerytalnej tj. 12,22 proc. podstawy (19,52 proc. - 7,3 proc. = 12,22 proc.) zostaje w ZUS i jest zapisywana na indywidualnym koncie emerytalnym w I filarze. Podobnie składkę do OFE musi obliczać osoba prowadząca działalność gospodarczą. Z tym że podstawą jej naliczania jest deklarowany dochód - w zdecydowanej większości 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia lub ewentualnie 30 proc. minimalnej płacy.
 • Zasady nowego systemu emerytalnego
  Osoby będące członkami otwartych funduszy emerytalnych (ofe) podlegają zasadom nowego systemu emerytalnego. Składka na ich ubezpieczenie emerytalne jest podzielona między dwie instytucje - ZUS i wybrany lub wylosowany fundusz.
 • Jak sprawdzić prawidłową wysokość przekazanych składek
  Wysokość składek, które zostały przekazane do ofe, można sprawdzić obliczając 7,3% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne pracownika za poszczególne miesiące.
 • Czemu w OFE nie ma wszystkich składek?
  Jeśli na informacji otrrzymanej z OFE wykazane są składki odprowadzone tylko za niektóre miesiące zatrudnienia (mimo trwania pracy cały rok)- jak sprawdzić, dlaczego nie wszystkie składki zostały przekazane do funduszu? Kto powinien wystąpić z wnioskami o sprawdzenie wpłat?
 • Brak składek a raporty od pracodawcy
  Jakie dokumenty sprawdzić i na co zwracać uwagę?
 • Pozostałe
  ważne pytania do kadrowca

ankieta

Jakie czynniki bierzesz pod uwagę przy wyborze OFE?
 
Czego szukasz w rankingu OFE?
 

NOWINKI

Joomla Templates by Joomlashack